Λίγες ημέρες μετά το μετάλλιο της Ιωάννας Δεσύλα στην Τουρκία, το ελληνικό ταεκβοντό, βρέθηκε και πάλι στο βάθρο των νικητών ενός μεγάλου τουρνουά και μάλιστα εις διπλούν! Οι Διονύσης Ραψομανίκης και Λευτέρης Φακίνος, κατέκτησαν την δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, στο Όπεν της Αιγύπτου κατηγορίας G2.

Ο Ραψομανίκης, αθλητής της Γαία Αλίμου, σημείωσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες στην κατηγορία των -54 κιλών. Νίκησε κατά σειρά 15-13 τον Αμπντουλελάχ Γιαχία Ασίρι από τη Σαουδική Αραβία και 8-6 το Νο-2 του ταμπλό, Μοχάμεντ Γκράμι από την Τυνησία, όμως στον τελικό έχασε 22-6 από το Νο-1 του ταμπλό, τον Αιγύπτιο Μοάζ Ναμπίλ

Τον ίδιο αριθμό νικών, σε ισάριθμους μάλιστα αγώνες, είχε ο Λευτέρης Φακίνος στα -58 κιλά όπου συμμετείχαν συνολικά 15 αθλητές. Ο αθλητής του Αίαντα Αγ. Δημητρίου, νίκησε 14-12 τον Σουηδό Λέον Γκλάσνοβιτς και 16-15 τον Άαρον Κομπενάν από την Ακτή Ελεφαντοστού, όμως στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό, ηττήθηκε 8-4 από τον Αιγύπτιο Γιουσέφ Ελκεναβί.