Με νέα εντυπωσιακή συγκομιδή μεταλλίων για τους συλλόγους που βρίσκονται στα γεωγραφικά όρια της Ένωσης Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος, κύλησε η 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος συλλόγων που φιλοξενείται στην Θεσσαλονίκη.

Συνολικά οι σύλλογοι της ΕΤΑΝΕ κατέκτησαν 30 μετάλλια στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων, παίδων/κορασίδων και αγοριών/κοριτσιών (kids), ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό στα 43, μία ημέρα πριν την ολοκλήρωση της διοργάνωσης.

Ο Θεοφάνης Ξανθάκος (ΑΣ Βύρωνα) πήρε το χρυσό μετάλλιο στα -59 εφήβων, ενώ το ασημένιο κατέκτησαν οι Νικόλαος Τσάτζης (Κουμγκάν, -55κ.) και Πέτρος Οικονόμου (ΑΓΣ Κορυδαλλού, -63κ.). Την 3η θέση κατέλαβαν οι Γεώργιος Σακελλαρίου (ΑΣ Κιούνγκ Χι, -55κ.), Σωτήριος Καλογερόπουλος (Καισαριανή TKD, -55κ.) και Αθηνά Μακρυγιάννη (ΑΣ Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών, -55κ.).

Οι Δήμητρα Κωνσταντίνα Κουρσούμη (ΑΣ Βύρωνα, -47κ.), Χρήστος Σακελλαρίου (Κιουνγκ Χι, -53κ.), Αναστάσιος Γεώργιος Ζούγρης (Ταεκβοντό Κερατσινίου, -65κ.) και Τιμολέων Μαυράκης (ΑΣ Μάνδρα, +65κ.) πήραν τα χρυσά μετάλλια στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων, ενώ στο βάθρο των νικητών βρέθηκαν και οι εξής αθλητές και αθλήτριες:

ΑΣΗΜΕΝΙΑ

-55 κιλά κορασίδων: Ιφιγένεια Λιάκατα (Αίαντας Αγίου Δημητρίου)

+59 κιλά κορασίδων: Άρτεμις Μανωλαράκη (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών)

-57 κιλά παίδων: Ραφαέλ Παππά (Αττική Δύναμη)

-65 κιλά παίδων: Θεοφάνης Χουσείν Λάλας (Άτλαντας Περιστερίου)

ΧΑΛΚΙΝΑ

-47 κιλά κορασίδων: Άννα Μαρία Κριατσιώτη (ΑΣ Βύρωνα)

-55 κιλά κορασίδων: Σοφία Αναστασία Καπέλη (ΑΣ Εθνικός 95)

+59 κιλά κορασίδων: Σταυρούλα Ναταλία Μεντζενιώτη (Νέα Δύναμη Γέρακα)

-53 κιλά παίδων: Θεοφάνης Μπεκούλης (Πυγμή Παναιτωλίου)

-61 κιλά παίδων: Μιχαήλ Γιαννάκης (ΑΣ Μυτιλήνης)

+65 κιλά παίδων: Χρήστος Μαραντίδης (Fight Club Πάτρας)

Στις κατηγορίες kids αγοριών και κοριτσιών, οι αθλητές και οι αθλήτριες που κατέκτησαν μετάλλιο είναι οι εξής:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

-27 κιλά: 2. Βασιλική Παπαδοπούλου (Αχιλλέας Αιγάλεω)

-33 κιλά: 3. Αναστασία Ταυλαρίδου (Αίαντας Αγίου Δημητρίου)

-36 κιλά: 3. Παναγιώτα Μιχαλοπούλου (Εθνικός 95), 3. Σταματία Ματζουράτου (Αττική Δύναμη)

-40 κιλά: 3. Μαριάνθη Ραρρά (Αδάμαστο Πνεύμα)

ΑΓΟΡΙΑ

-30 κιλά: 2. Δημήτριος Τριανταφυλλάκης (Νίκη Παιανίας Γλυκών Νερών), 3. Χαράλαμπος Περιστερας (Εθνικός 95)

-33 κιλά: 1. Αριστείδης Νικόλαος Ψαρρός (Αίαντας Ασυρμάτου), 2. Κωνσταντίνος Ρίζος (Αδάμαστο Πνεύμα) 3. Πασχάλης Μάριος Πάτσης (ΑΣ Δίαστρο)