Με την κατάκτηση 15 μεταλλίων την τελευταία ημέρα, γράφτηκε ο επίλογος για τα σωματεία της Ένωσης Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος (ΕΤΑΝΕ), στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συλλόγων που φιλοξενήθηκε από την περασμένη Πέμπτη στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο της Θεσσαλονίκης.

Τα σωματεία της ΕΤΑΝΕ, συνολικά έφτασαν τα 58 μετάλλια στο τουρνουά, το οποίο διοργανώθηκε από την World Taekwondo Europe (WTE), με την υποστήριξη της Ένωσης Ταεκβοντό Βορείου Ελλάδος (ΕΤΑΒΕ).

Οι Σωτήριος Μιχόπουλος (Έκρηξη Πατρών) και Αλεξάνδρα Μπίνη (Ν. Άμπλιανη Λαμίας) πήραν τα χρυσό μετάλλια στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων στα -73 και +68 κιλά αντίστοιχα. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Κυριακή Μάτου (Θεαγένης Καλλιθέας, -59κ.) και Μαρκέλλα Μπακογεώργου (Ν. Άμπλιανη Λαμίας, +68κ.), ενώ τρίτοι κατετάγησαν οι εξής αθλητές:
-68 κιλά εφήβων: Νικόλαος Παπαγεωργόπουλος (Άτλαντας Περιστερίου)
-63 κιλά νεανίδων: Δήμητρα Σωτηρία Μπιτσικώκου (Θησέας Αιτωλοακαρνανίας)
-68 κιλά νεανίδων: Ίλια Γρηγορία Κυριακίδη (ΑΣ Μυτιλήνης)

Η Μελίνα Καρύδη (Αρίων 2005, -33κ.) πήρε το χρυσό μετάλλιο στις κατηγορίες παίδων/κορασίδων, ενώ την 2η θέση κατέλαβε η Στυλιανή Μαρεντάκη (ΑΣ Περιστερίου, -44κ.).

Στις κατηγορίες αγοριών και κοριτσιών (kids), οι αθλητές και οι αθλήτριες που κατέκτησαν μετάλλιο είναι οι εξής: